LinkedIn Facebook Instagram YouTube

Z płyt warstwowych można budować hale produkcyjne, centra logistyczne czy magazyny. Takie obiekty są bezpieczne i trwałe, a ich realizacja trwa znacznie krócej niż w przypadku budynków murowanych. Jak to możliwe? Poznaj etapy budowy hali produkcyjnej lub magazynowej z płyt warstwowych.

Jakie etapy budowy hali z płyty warstwowej wyróżniamy?

Budowa hali z płyt warstwowych może przebiegać szybko i bezproblemowo – pod warunkiem, że wykonawca zachowa odpowiednią kolejność wykonywania prac. Jakie etapy należy uwzględnić przy budowie hal z płyt warstwowych?

Uzyskanie wymaganych pozwoleń

Do wykonania hali z płyt warstwowych potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę – dokładnie tak samo jak w przypadku budynków murowanych. Do wniosku o pozwolenie na budowę załącza się:

  • projekt architektoniczny obiektu;
  • harmonogram budowy hali produkcyjnej czy magazynowej;
  • dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem;
  • warunki zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
  • informację o planowanym okresie eksploatacji obiektu.

Projekt hali z płyt warstwowych

Projekty obiektów z płyt warstwowych wykonuje się nie tylko po to, by uzyskać pozwolenie na budowę. Ten etap jest ważny także z innego powodu – dobrze przygotowany projekt sprawi, że obiekt będzie spełniał potrzeby inwestora. Firma przygotowująca dokumentację projektową powinna pozyskać od Ciebie informacje dotyczące przeznaczenia obiektu, rodzaju składowanych w jego wnętrzu materiałów czy szczególnych wymogów bezpieczeństwa dotyczących Twojej branży.

Rozpoczęcie prac budowlanych i montaż hali

Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń można przystąpić do zasadniczego etapu, jakim jest budowa hali z płyty warstwowej. W pierwszej kolejności dostarcza się wszystkie niezbędne materiały na plac budowy.

Następnie wykonywana jest konstrukcja, która będzie stanowić szkielet całego obiektu. Na tym etapie wykorzystuje się obróbki z blachy ocynkowanej, odpowiednie do montażu płyt warstwowych ściennych w układzie poziomym lub pionowym oraz płyt dachowych.

Gdy konstrukcja jest gotowa, a płyty warstwowe są na miejscu, można rozpocząć ich montaż. Płyty łączy się ze sobą za pomocą tzw. zamków. Do konstrukcji przymocowuje się je łącznikami. Tam, gdzie duże znaczenie ma estetyka wykonania, można wykorzystać płyty z ukrytym systemem mocowania (łącznik ukryty w zamku).

Prace wykończeniowe

Obiekt przemysłowy czy hala magazynowa z płyty warstwowej powinny być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Ten efekt zapewnia się m.in. poprzez odpowiednie rozplanowanie i wykonanie stolarki drzwiowej i okiennej na ścianach budynku. Bramy i drzwi ułatwiają transport towarów, zapewniają bezpieczną ewakuację i swobodną wymianę powietrza.

Aby ograniczyć powstawanie tzw. mostków termicznych, konstrukcję pokrytą płytami warstwowymi dodatkowo się uszczelnia. Szczeliny w pobliżu otworów okiennych i drzwiowych wypełnia się pianką PIR i dokładnie dociska poszczególne płyty do siebie.

Harmonogram realizacji projektu hali produkcyjnej i magazynowej. Ile czasu zajmie budowa?

Budowa z płyty warstwowej w porównaniu z innymi technologiami przebiega bardzo szybko. Jaki jest czas realizacji takiej inwestycji? Konstrukcja oparta na płytach warstwowych i elementach konstrukcyjnych może powstać nawet w miesiąc (w technologii tradycyjnej – ok. pół roku). Szybkie tempo realizacji jest możliwe także dzięki temu, że wszystkie elementy można łatwo przetransportować na plac budowy i przechowywać na miejscu.

Czas realizacji zależy oczywiście od kubatury budynku, a także od szczegółów projektu. Im bardziej skomplikowana jest bryła budynku oraz im więcej jest w nim pomieszczeń, tym dłużej trwa budowa.

Budowa hali produkcyjnej krok po kroku. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Podczas budowy hali wykonawcy mają możliwość stosowania elementów z różnych materiałów. Najczęściej są to:

  • Płyty warstwowe PIR – z rdzeniem z pianki poliizocyjanurowej, o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej. Można z nich budować ściany działowe i zewnętrzne obiektu, a także dach. Płyty warstwowe PIR mają również swoje zastosowanie jako płyty chłodnicze, narożne, czy PREMIUM LINE.
  • Płyty warstwowe MiWo – z rdzeniem z wełny mineralnej oraz okładziną zewnętrzną i wewnętrzną z ocynkowanej i powlekanej blachy stalowej. Dzięki takiej konstrukcji płyta warstwowa izoluje od hałasu, gwarantuje doskonałe parametry ogniowe oraz stanowi zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Koszt budowy hali magazynowej czy produkcyjnej z płyt warstwowych to kwestia, do której podchodzi się indywidualnie. Wpływ na cenę ma m.in. rodzaj materiału użytego do budowy, wielkość budynku oraz zakres współpracy, np. opracowanie dokumentacji projektowej czy doradztwo techniczne.

Komu zlecić budowę hali z płyty warstwowej?

Jeśli chcesz, by Twoja hala produkcyjna czy centrum logistyczne powstały szybko, a cała konstrukcja była bezpieczna i trwała, to odpowiedź na to pytanie jest jedna: projektem i wykonaniem powinna zająć się profesjonalna firma. W ramach takiej współpracy możesz liczyć na kompleksową obsługę inwestycji. Oznacza to, że wykonawca zajmie się nie tylko pracami ziemnymi, dostarczeniem płyt warstwowych na miejsce budowy i ich montażem. Weźmie na siebie także takie kwestie, jak doradztwo i wsparcie techniczne, wykonanie projektu, przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwoleń. Jako inwestor otrzymujesz gotowy obiekt, z którego możesz korzystać od zaraz!