LinkedIn Facebook Instagram YouTube

Płyty warstwowe mają wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest stosunkowo łatwy montaż. Aby szybko wykonać elewację z płyt, potrzebujesz jednak odpowiednich akcesoriów oraz wiedzy, jak z nich korzystać. W tym artykule gdzie przedstawimy, czym są listwy do montażu płyt warstwowych, jak prawidłowo ich używać oraz jak połączyć płyty PIR lub z wełny mineralnej MiWo ze sobą.

Czym są listwy do montażu płyt warstwowych?

Listwy to element stalowe, które umożliwiają montaż płyt warstwowych na elewacji. Dzięki nim z łatwością rozpoczniesz prace montażowe i zapewnisz stabilność konstrukcji.

Takie listwy są najczęściej wykonane ze stali, a w przekroju mają kształt zbliżony do litery U lub Z. Dzięki temu doskonale nadają się do mocowania płyt PIR  lub MiWo – idealnie pasują do otworów znajdujących się na krawędzi płyty warstwowej.

Rodzaje listew do montażu płyt warstwowych

Aby mocowanie do płyty warstwowej było stabilne i bezpieczne, konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju listwy startowej. Poniżej dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje takich elementów i na co zwrócić uwagę, by pasowały do danej płyty warstwowej.

Listwy stalowe do płyt warstwowych

Listwy startowe umożliwiające zamocowanie pierwszej płyty warstwowej najczęściej wykonuje się z ocynkowanej, niepowlekanej stali o powłoce Z275, która zapewnia dobrą ochronę przed korozją. Standardowe grubości listew startowych to 2,0 mm.

Rodzaje listew do montażu płyt warstwowych – które wybrać?

Listwy startowe różnią się kształtami i wymiarami. Poszczególne rodzaje są przeznaczone do określonego rodzaju płyt:

 • ze standardowym systemem mocowania (listwy LS1 i LS3);
 • z ukrytym systemem mocowania (listwy LS2 i LS4);
 • chłodniczych (listwy LS1 i LS3).

Długość listew wynosi standardowo od 1 do 6 metrów. Warto wybrać taki rozmiar, by jedna listwa wystarczyła na całą długość ściany, a jednocześnie, by nie trzeba było jej przycinać. Inne wymiary są również możliwe do wykonania, trzeba to jednak ustalać indywidualnie z producentem.

Kluczowe jest także dobranie listwy do grubości płyty. Tylko w ten sposób można zapewnić stabilne mocowanie. Listwy są dopasowane do płyt o grubościach – od 40 do 200 mm.

Montaż listwy startowej do płyt warstwowych

Dlaczego prawidłowe zamontowanie listwy startowej jest tak istotne? Można powiedzieć, że to podstawa całej konstrukcji wykonanej z płyt warstwowych. Od tego, czy listwa będzie właściwie przymocowana, a także tego, czy nie będzie odchylona od poziomu, zależy stabilność ściany.

Poniżej wyjaśniamy, jak przygotować się do mocowania listwy stalowej, jakie narzędzia będą przydatne i jakich zasad należy przestrzegać.

Jak zamontować listwy startowe?

Listwa startowa do elewacji to element, od którego rozpoczyna się montaż płyt warstwowych. Do montażu listwy startowej wykorzystuje się specjalne łączniki, dopasowane do materiału, z którego wykonana jest podwalina. Aby warstwa płyt była ułożona równo, a cała konstrukcja była szczelna, należy szczególnie zadbać o wyrównanie podłoża przed zamontowaniem listwy. Dobrą praktyką jest także wytyczenie linii, wzdłuż której zamocuje się element – dzięki temu można uniknąć odchyleń, które niekorzystnie wpłynęłyby na efekt końcowy.

Po odpowiednim ułożeniu listwy startowej można przystąpić do kolejnych prac: nawiercenia otworów oraz wkręcenia łączników. Element zabezpiecza się dodatkowo za pomocą uszczelki. Pamiętaj, by przed umieszczeniem pierwszej płyty w listwie startowej zamontować okapnik – obróbkę blacharską, która ochroni ściany i fundamenty budynku przed spływającą po elewacji deszczówką. Po wykonaniu tych prac listwa startowa jest w pełni przygotowana na mocowanie płyt warstwowych.

Wymagania i zasady montażu płyty warstwowej

O czym pamiętać, by mocowanie listwy startowej zakończyło się powodzeniem? O kilku kwestiach wspominaliśmy powyżej, podsumujmy jednak najważniejsze zasady:

 • przed zamocowaniem listwy należy zapewnić idealnie równe podłoże – w przypadku ewentualnych nierówności należy je wyrównać;
 • listwa startowa powinna znajdować się w odległości około 20 cm od gruntu;
 • przy montowaniu listwy startowej przydatny będzie sznurek do wyznaczenia linii prostej oraz poziomica, za pomocą której można sprawdzić, czy element jest odpowiednio przymocowany;
 • listwa startowa powinna być zawsze zabezpieczona za pomocą uszczelki.

Akcesoria do płyt warstwowych

Co jest potrzebne, by elewacja z płyt warstwowych była szczelna, zabezpieczona przed wilgocią i pozbawiona mostków termicznych? Taki efekt zapewniają elementy wykończeniowe – obróbki blacharskie do płyt warstwowych.

Obróbki blacharskie do płyt ściennych

Gdy chcesz wykończyć elewację z płyt warstwowych, do dyspozycji masz wiele rodzajów obróbek blacharskich np.:

 • okapowe,
 • parapetowe,
 • maskujące,
 • dylatacyjne,
 • narożnikowe,
 • nadokienne,
 • bramowe,
 • boczne i inne.

Poszczególne elemnty różnią się nieco od siebie, w zależności od tego, czy są przeznaczone do płyt warstwowych montowanych w układzie pionowym, czy poziomym. Są dopasowane także do płyt o różnej grubości.

Obróbki blacharskie do płyt dachowych

Wymienione powyżej obróbki blacharskie będą potrzebne, gdy chcesz wykonać montaż płyt warstwowych ściennych. A jakie akcesoria wybrać, gdy planujesz montaż płyt warstwowych dachowych? Tu wykorzystuje się takie elementy systemu lekkiej zabudowy m.in jak: obróbki kalenicowe, maskujące, do pasa rynnowego, zamykające trapez dachowy, okapowe, dylatacyjne czy przyścienne.

Rola obróbek maskujących nie polega wyłącznie na zabezpieczeniu i uszczelnieniu elewacji czy dachu. Pełnią one także funkcję estetyczną – maskują miejsca łączenia płyt i zapewniają efektowne wykończenie całości.

Łączenie płyt warstwowych – jak to zrobić?

Aby połączyć płyty warstwowe ze sobą, nie potrzebujesz dodatkowych listew. Montaż płyty warstwowej przebiega w inny sposób w zależności od tego, z jakim systemem masz do czynienia – standardowym czy ukrytym:

 • montaż płyt warstwowych PIR i MiWo ze standardowym systemem mocowania odbywa się za pomocą techniki na pióro i wpust;
 • w przypadku ukrytego systemu mocowania płyt warstwowych wykorzystuje się również technikę na pióro i wpust lecz dodatkowo używa się systemowych łączników i rozdzielaczy nacisku wewnątrz zamka. Dzięki temu miejsce łączenia płyty wygląda bardziej estetycznie.

Odpowiedni dobór elementów i wiedza na temat kolejności wykonywania zadań są kluczowe do wykonania prawidłowego montażu płyt warstwowych.